Jediné, co je horší než nečíst knihu za poslední tři měsíce, je žádnou knihu nepřečíst a myslet si, že to nevadí.    ( Jim Rohn )
Reklamy pouze

Úvod - Vítejte v Iowě ( 1 )

14. června 2011 v 13:29 | studentka |  Četba na pokračování

Zhruba uprostřed Spojených států leží asi patnáct set kilometrů dlouhá zvlněná rovina ohraničená z východu řekou Mississippi a ze západu pouštěmi. Je tu spousta kopečků, ale žádné hory. Najdete tu potoky a řeky, ale jenom málo větších jezer. Vítr ohladil skalní výčnělky: napřed je rozemlel na drsný prach, potom na jemňounký prášek, ze kterého vznikla zemina a nakonec úrodná zemědělská půda. Silnice jsou tu rovné, v dlouhých přímkách se táhnou až k obzoru. Nejsou tu žádné prudší zatáčky, pouze zcela výjimečně se cesta nepatrně stáčí. Tahle oblast byla vyměřená a rozplánovaná na jednotlivé farmy a k nim patřící pozemky; pokud se objeví mírný ohyb, je to jenom drobné dorovnání měřické přímky. Každou silnici v pravidelných intervalech jedné míle ( tedy asi 1,6 km ) protíná kolmo další téměř dokonale rovná silnice. Silnice tak ohraničují míli čtvereční zemědělské půdy. A když vezmete milion těchhle čtverců a pospojujete je dohromady, dostanete jednu z nejdůležitějších zemědělských oblastí na světě. Říká se jí různě. Velké pláně. Obilnice Ameriky. Srdce Ameriky. Pro mnoho lidí je to ovšem především místo, nad kterým musí přeletět, když cestují někam jinam. Ale jen ať si ty svoje oceány a hory, pláže a lyžařská střediska klidně nechají. Já si zase nechám svoji Iowu.
Když přijde do severozápadní Iowy zima, farmy pohltí obloha. Když je obzvlášť chladno, temné mraky putující přes pláně jako by zemi pod sebou rozoraly. Na jaře je svět zploštělý a prázdný, všude je spousta hnědého prachu a osekané stonky kukuřice čekají, až je někdo zaorá do země; obloha se zemí jsou v dokonalé rovnováze jako talíř roztočený na hůlce. Když ale přijedete v pozdním létě, nabudete dojmu, že se země chystá oblohu z celkového obrázku úplně vytlačit. Kukuřice je přes dva a půl metru vysoká, jasně zelené listy doplňují zářivě zlaté střapce. Většinu času si připadáte v té kukuřici úplně pohřbeni, obklopeni zdmi, které tvoří. Ale když vás silnice vynese na nějakou maličkou vyvýšeninku, jenom pár metrů nad okolní krajinu, spatříte nekonečná pole, kde zlatá korunuje zelenou a hedvábné nitky se třpytí proti slunci. Ty nitky jsou vlastně pohlavní orgány kukuřice: celý měsíc zachytávají zlatožlutý pyl a potom v nelítostném letním žáru usychají a hnědnou.
A právě tohle na severozápadní Iowě tak miluji - to, jak se neustále mění. Nejsou to takové změny, na jaké narazíte někde na předměstí, kdy jedna restaurace vystřídá druhou, z jiného řetězce, nepodobá se to ani změnám ve městech, kde rostou další a další budovy a převyšují ty staré. Tyhle změny jsou typické pro venkov, krajina zvolna a jemně přechází z jednoho stavu do druhého a zase zpátky, pořád se vyvíjí, ale nic se neděje rychle. U silnic tu nenajdete mnoho obchodů. Žádné prodejny řemeslných výrobků. Žádné zemědělské trhy. Zato jsou blízko u silnice farmy. Každým rokem jich však ubývá. Najednou se na silnici vynoří město a s ním i nápisy jako například DRAHOKAM V KORUNĚ IOWY nebo ZLATÁ SPONA NA PÁSU Z KUKUŘICE - ale stejně rychle zase zmizí. Dvě minuty a je pryč. Sýpka nebo zpracovatelský podnik, miniaturní centrum s obchůdkem se smíšeným zbožím a nějakou tou jídelnou. Zhruba každých patnáct kilometrů narazíte u silnice na hřbitůvek, malé a prosté hroby za nízkými kamennými zdmi. Byli zde pohřbeni první farmáři, potom tu pohřbívali členy širší rodiny a nakonec tahle místa přerostla v městské hřbitovy. Nikdo nechce být pochován daleko od domova, ale zároveň se nikomu nechce plýtvat zemědělskou půdou. Využij toho, co máš. Nekomplikuj to. Drž se blízko domova.

pokračování příště

( autor Vicki Myron a Bret Witter - Dewey - kocour z knihovny, který okouzlil celý svět )
 


Komentáře

1 Copyrights TEAM || Wendulka Copyrights TEAM || Wendulka | Web | 14. června 2011 v 13:38 | Reagovat

Přesně tak :) Taky jsem tam neměla ráda jednu profesorku z angličtiny a s největší pravděpodobností bych asi taky nedodělala tu angličtinu kvůli jejím předmětům.
Jsem ráda, že na to máme podobný názor. A odkud ty vlastně jsi??

2 ♥Selly♥ ♥Selly♥ | Web | 14. června 2011 v 14:41 | Reagovat

Děkuji♥♥

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama