Jediné, co je horší než nečíst knihu za poslední tři měsíce, je žádnou knihu nepřečíst a myslet si, že to nevadí.    ( Jim Rohn )
Reklamy pouze

José Saramago - SLEPOTA

20. června 2011 v 21:09 | studentka |  Co zrovna čtu?
Četl někdo z Vás knížku Slepota od portugalského spisovatele Josého Saramaga, který je jako jediný Portugalec nositelem Nobelovy za literaturu? Saramago se narodil v roce 1922 a zemřel poměrně nedávno, loni 18. června. Teď si uvědomuju, že měl před dvěma dny výročí úmrtí.
Jak jsem k té knížce přišla? Naše knihovna si vede svůj vlastní internetový Čtenářský deník. Já jsem do něho letos už taky dvakrát přispěla. A můj bývalý vedoucí praxe, který je v knihovně vedoucím oddělení služeb čtenářům, tuto knížku hodnotil. A jeho hodnocení mě zaujalo natolik, že jsem si tu knížku musela vypůjčit. Ale mezitím jsem stihla přečíst jiné. O této knížce vím od loňského října.
Velice dobře se čte. Na první pohled je na ní nezvyklé to, že autor nepoužívá v přímé řeči uvozovky. Prostě jen řeč jednotlivých aktérů odděluje čárkami. Čte se to tak trochu obtížněji, ale rozhodně tento román stojí za přečtení. José Saramago Nobelovu cenu ( 1998 ) získal právě za knihu Slepota a myslím, že zaslouženě.
A o čem to vlastně celé je?

Na semaforu v jakémsi bezejmenném městě naskočí zelená. Jedno auto přesto zůstává na křižovatce stát, jeho řidič totiž znenadání oslepne. Ale namísto aby upadl do temnoty, vidí najednou vše bílé, jako by byl v mlze nebo spadl do mléčného jezera. Pomocníka, který jej doveze domů, stihne stejný osud. Během jediného dne oslepne nejen manželka prvního slepého, ale i taxikář, který pár vezl k lékaři, onen lékař i jeho pacienti.
Slepota se šíří jako epidemie a stát bezcitně zareaguje ve snaze zabránit panice. Slepí jsou izolováni v prázdné psychiatrické léčebně, kde jsou odkázáni jen sami na sebe, pod dohledem vojáků, kteří mají rozkaz střílet po každém, kdo se pokusí o útěk. V této společnosti slepých lidí je přesto ještě jeden pár vidoucích očí - doktorova žena, která slepotu jen předstírá, aby mohla zůstat se svým manželem.
Počet slepých narůstá, jejich azyl praská ve švech, a o to víc je problémů se zásobováním, hygienou a pohřbíváním neustále přibývajících mrtvých. Společenské konvence se začínají neodvratně rozpadat...

Saramago ve svých dílech opakovaně kritizuje existující fungování světa, řízeného pravidly moderní civilizace, peněz, majetku, zkrátka "slepé" spotřeby. Román SLEPOTA je apokalyptickou vizí společnosti, kterou zachvátí epidemie slepoty. Vlastní příběh je v zásadě dechberoucím a velmi naturalisticky líčeným thrillerem, jehož prostřednictvím autor vyslovuje závažné otázky, ale odpovědi nechává na čtenáři...

Tuto knihu určitě doporučuji. Mě osobně velice zaujala.

studentka
 


Komentáře

1 Haiky Haiky | 25. září 2011 v 15:33 | Reagovat

Ano,také sem si román přečetla a velmi mě zaujal.Podle mě chybějící uvozky jen dodají čtení na svižnosti.
Mimochodem v textu si trochu odporuješ: ,,Velice dobře se čte. (...)autor nepoužívá v přímé řeči uvozovky. Prostě jen řeč jednotlivých aktérů odděluje čárkami. Čte se to tak trochu obtížněji..."  ale nevadí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama