Jediné, co je horší než nečíst knihu za poslední tři měsíce, je žádnou knihu nepřečíst a myslet si, že to nevadí.    ( Jim Rohn )
Reklamy pouze

Co zde můžete najít

11. června 2011 v 16:29 | studentka |  O blogu
Kdo knihovnictví studuje nebo studoval, jistě ví, co všechno je nutné v tomto oboru znát. Pro ty, kteří se knihovnictvím nikdy nezabývali, nabízím krátký popis. Co všechno tedy zahrnuje tento obor?
Každého samozřejmě v první řadě napadne literatura. A jistě bude mít pravdu. Vždyť hlavním prvkem v knihovnictví jsou knihy. Bez nich by to rozhodně nešlo. Dále však musíme vědět, jak knihy zpracovat, abychom je mohli půjčovat čtenářům.
Je toho opravdu spoustu. V dnešní době se neobejdeme bez znalostí týkající se počítačů a internetu. V knihovnictví je počítač plně využíván. Při zpracování dokumentů, jejich půjčování, vyhledávání knížek a dalších dokumentů v knihovně. Dále je čtenářům v knihovnách umožněn přístup na internet. Proto se na blogu budu věnovat i předmětu Internet a jeho využití.
Zabrousíme i do historie. Budeme se společně zabývat dějinami písma, knih a samozřejmě knihovnictví. Zjistíme, jak se knihovny během staletí vyvíjely.
Povíme si něco o vzniku a využití informace. Podrobně se tomuto tématu budu věnovat v rubrice Informační věda.
Existuje velká spousta dokumentů. Knihy, časopisy, sborníky, CD-Romy atd. Rozdělíme si je a popíšeme v rubrice Typologie dokumentů, kde se navíc dozvíte, jak správně citovat např. v seminárních či diplomových pracích nebo třeba v obyčejných referátech.
O něco složitější budou předměty jako Selekční jazyky nebo Věcné pořádání. Těmi se budu zabývat až za delší dobu. Není to vážně nic snadného a na škole mi to trochu dělalo problémy.
V neposlední řadě zjistíte, jak se provádí výzkum v knihovnictví. Další informace postupně najdete v rubrice Výzkumné metody v knihovnictví.
Předmětů bude samozřejmě více. Informovala jsem Vás pouze o základech. K tomu všemu budu přidávat i knihovnickou terminologii, která je více než důležitá.
Doufám, že Vás obor zaujal a zase se vrátíte přečíst si další články.

studentka
 


Komentáře

1 NaTTy NaTTy | Web | 11. června 2011 v 17:02 | Reagovat

děkuji moc za tvůj názor :-) já se zase těším na tvé články ,je možné ,že jednou budu knihovnictví studovat i já..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama